Janosikowe Diery i Wielki Rozsutec ze Štefanovej. Najpiękniejszy weekend w roku. Mała Fatra, dzień 2

in PL-TravelFeed16 days ago (edited)

Złota jesień, wyżowa pogoda - ciepło, bezchmurnie i prawie bezwietrznie. Perfekcyjna widoczność. To najlepsze warunki na górskie wędrówki. W  najpiękniejszy weekend w roku 2024 wybraliśmy się na szlaki Małej Fatry. Dzień drugi to Janosikowe Diery i Wielki Rozsutec.

Wielki Rozsutec - widok na Babią Górę
Wielki Rozsutec - widok na Babią Górę

Plan

Wyjazd w Małą Fatrę zaplanowaliśmy na połowę października. Trafiliśmy na najpiękniejszy weekend w roku. Za bazę wybraliśmy miejscowość Terchova - rodzinną wieś Janosika. Pierwszego dnia przeszliśmy pętlę ze Starej Doliny przez Południowy Gruń, Steny, Chleb, Wielki Krywań i przełęcz Bublen. Drugi dzień to Janosikowe Diery i Wielki Rozsutec.  

Trasa na dzień 2 (Wielki Rozsutec); 11km i 1003m podejść.
Trasa na dzień 2 (Wielki Rozsutec); 11km i 1003m podejść.

Štefanova

Parkujemy w przysiółku Štefanova, końcu ślepej, pięknej Doliny Novej. Duży parking, płatny 7 EURO za cały dzień (skanujemy kod QR i płacimy online). Na parking dojeżdżają też autobusy z Żiliny. To doskonały punkt startu dla wycieczek w Janosikowe Diery i Wielki Rozsutec (oraz Mały) a także na Stoh i w kierunku Chaty na Gruni.

Štefanova - widok na Wielki Rozsutec
Štefanova - widok na Wielki Rozsutec

Cały przysiółek składa się prawie wyłącznie z pensjonatów, schronisk i gastronomi. Niektóre budynki to piękne drewniane wille sprzed 100 lat. Nasza trasa to najpierw Janosikowe Diery, więc z parkingu ruszamy szlakiem żółtym, w kierunku polany Podžiar.

Polana Podžiar - stąd wychodzimy niebieskim szlakiem w Horne Diery.
Polana Podžiar - stąd wychodzimy niebieskim szlakiem w Horne Diery.  

Jeśli wychowaliście się na niezapomnianym Marku Perepeczko w roli Janosika, to muszę was rozczarować. Juraj Jánošík nie był Polakiem i nie zbójował na Podhalu. Urodził się w słowackiej wsi Terchova a jego 'kariera zbójecka' obejmowała Orawę i Liptów. Został osądzony i stracony na zamku w Liptowskim Mikulaszu.

Pomnik Janosika w Terchovej
Pomnik Janosika w Terchovej

Janosikowe Diery

Janosikove Diery (czyli Janosikowe Dziury - gdzie wg. legendy Janosik miał ukrywać zrabowane skarby) to system głębokich i krętych wąwozów rzecznych, którymi poprowadzono ciekawe ścieżki, z wykorzystaniem drabinek, łańcuchów i podestów.  Woda stworzyła bardzo ciekawą rzeźbę terenu, pełną załomów, szczelin i skalnych filarów, oraz progów i wodospadów. Nie mamy tam do czynienia z ekspozycją, ale oczywiście potrzebna jest rozwaga i solidne buty. Wąwozy są cztery: Dolné diery, Horné diery, Nové diery i Tesná rizňa. Najciekawsze są Horné diery (czyli Górne Dziury) i te wybraliśmy na naszą wycieczkę. Dodatkowo, tym wąwozem wychodzimy na przełęcz między Małym i Wielkim Rozsutcem, skąd możemy kontynuować naszą pętlę na szczyt.

Horné diery - dolny fragment
Horné diery - dolny fragment

Jest połowa października, dzień później będzie ciepły i słoneczny, ale w wąwozach jest zimno i wilgotno. Słońce nie dociera tam prawie nigdy. Nawet latem warto zabrać kurtkę czy polar. Drabinki są metalowe i zawsze wilgotne, a więc śliskie. Po ulewach może się zdarzyć, że niektóre drabinki są wręcz WEWNĄTRZ a nie OBOK wodospadu...

Horné diery - jeden z wodospadów
Horné diery - jeden z wodospadów

Jesienią tłumów nie ma, ale też jest to miejsce na tyle popularne, że spotykamy innych turystów. W niektórych miejscach tworzą się małe zatory, ale nie mamy kolejek. Pokonujemy sprawnie kolejne przeszkody. Cała trasa jest bardzo urozmaicona. Błękit nieba widzimy dopiero pod sam koniec wąwozu, na podejściu pod przełęcz Medzirozsutce (czyli "Między Rozsutcami).

Horné diery - końcowy fragment
Horné diery - końcowy fragment

Wielki Rozsutec

Podejście

Na ciepłej i przyjemnej polanie między Małym i Wielkim Rozsutcem rozdzielamy się. Większość grupy wróci okrężną drogą na parking i tylko dwie decydują się na wejście na Wielki Rozsutec. Mam dużo obaw, bo na zejściu są łańcuchy, czego bardzo nie lubię. Ale pogoda jest wyśmienita, świeci słońce i przede wszystkim jest sucho, co ma duże znaczenie na wapiennych skałach, z których zbudowany jest szczyt Rozsutca. Przy okazji, 'Rozsutec' można przetłumaczyć jako 'Rozsypaniec'. Nazwa oczywiście bierze się z nieregularności wspomnianych wapiennych skałek.

Mały Rozsutec (wbrew nazwie - trudniejszy do zdobycia niż Wielki)
Mały Rozsutec (wbrew nazwie - trudniejszy do zdobycia niż Wielki)

Początek szlaku (kolor czerwony) to podejście lasem. Gdyby nie wapienne, pokruszone kamienie pod stopami, moglibyśmy pomyśleć, że jesteśmy w Beskidach a nie Małej Fatrze. Od czasu do czasu mamy polanki z widokami. To tylko przystawka do tego co zobaczymy ze szczytu.

Widok z podejścia na Wielki Rozsutec. Na pierwszym planie Mała Fatra, w oddali - Tatry.
Widok z podejścia na Wielki Rozsutec. Na pierwszym planie Mała Fatra, w oddali - Tatry.

W pewnym momencie wydaje się, że za chwilę będziemy na szczycie. Ale to tylko złudzenie. Jesteśmy na przedwierzchołku, trzeba jeszcze zejść w obniżenie, zanim rozpoczniemy właściwy atak szczytowy.

Wielki Rozsutec
Wielki Rozsutec

Szczyt

Na najwyższy wierzchołek (1609m n.p.m.), z krzyżem, prowadzi odnoga szlaku czerwonego. Zanim tam wejdziemy, warto zatrzymać się, odsapnąć i przede wszystkim podziwiać widoki. W połowie października, przy wyżowej, słonecznej pogodzie, jest po prostu przecudnie. To zdecydowanie najpiękniejszy weeked w roku - a jestem przecież w górach w każdą sobotę. Poniżej kilka zdjęć, zrobionych z Wielkiego Rozsutca, w kierunku wschodnim. Na pierwszym planie mamy najbliższe szczyty Małej Fatry, potem wyraźne obniżenie Pogórza Orawskiego (z Dolnym Kubinem) a za nim charakterystyczne Góry Choczańskie i oczywiście Tatry, Wysokie, Zachodnie oraz Niżne.

Wyraźny wierzchołek w centrum zdjęcia, dalszy plan to Wielki Chocz. Po lewej, w dali - Tatry Wysokie i Zachodnie.
Wyraźny wierzchołek w centrum zdjęcia, dalszy plan to Wielki Chocz. Po lewej, w dali - Tatry Wysokie i Zachodnie.

Zdjęcie wykonane na prawo w stosunku do poprzedniego. Po lewej w oddali Tatry Niżne.
Zdjęcie wykonane na prawo w stosunku do poprzedniego. Po lewej w oddali Tatry Niżne.

Na samym szczycie robi się tłoczno, ale nikt nikogo nie popędza. Ja na wąskich przejściach jestem trochę zawalidrogą... Słowacy mają do mnie cierpliwość.

Podejście pod wierzchołek Wielkiego Rozsutca
Podejście pod wierzchołek Wielkiego Rozsutca

Na szczycie znajdujemy sobie trochę miejsca na posiłek. Warto w tym miejscu posiedzieć i kontemplować widoki. W każdą stronę jest pięknie, ale ja oczywiście muszę uwiecznić Babią Górę (patrz pierwsze zdjęcie w tym poście). Ciekawi mnie też widok na grań, którą przeszliśmy poprzedniego dnia - wyraźnie widać jak prowadzi szlak przez Południowy Groń, Steny, Chleb po Wielki Krywań.

Widok z Wielkiego Rozsutca na Stoh (najbliżej) i grań Steny - Chleb - Wielki Krywań.
Widok z Wielkiego Rozsutca na Stoh (najbliżej) i grań Steny - Chleb - Wielki Krywań.

Zejście

Muszę się przyznać, że na szczycie nie mogłem oddać się całkowicie kontemplacji widoków... Stresowała mnie myśl o zejściu. Przypatrywałem się jak wygląda początkowy fragment i końcówka zejścia. Na kilku pionowych ścianach są łańcuchy, najlepiej schodzić twarzą do ściany. Budowa geologiczna jest tutaj ułatwieniem - skały wapienne są śliskie, ale bardzo poszarpane, pełne małych półek i przedzielone bruzdami. Jest więc mnóstwo punktów podparcia.

Początek zejścia ze szczytu Wielkiego Rozsutca
Początek zejścia ze szczytu Wielkiego Rozsutca

Pierwszy łańcuch potraktowałem niezwykle asekuracyjnie. Ale im dalej w dół, tym lepiej mi to wychodziło. Okazało się nawet, że są miejsca, gdzie łatwiej zejść żlebem obok łańcucha, po skałach. Obawy zniknęły. Mała rada dla osób, które tak jak ja mają mały dyskomfort na łańcuchach - dobrze jest odwrócić naszą trasę i wejść tak jak my schodziliśmy (z siodła Medziholie). Wtedy stromą ścianę i łańcuchy będziemy mieć na wejściu, a zejście będzie wydłużone i łagodne.

Widok z zejścia z Wielkiego Rozsutca. W dole wyraźne rozstaje ścieżek - to siodło Medziholie. Po prawej szczyt Stoh
Widok z zejścia z Wielkiego Rozsutca. W dole wyraźne rozstaje ścieżek - to siodło Medziholie. Po prawej szczyt Stoh

Po pokonaniu wapiennej ściany, zostaje już tylko dotarcie do polany na przełęczy. Medziholie to po słowacku 'między halami'. Pewnie kiedyś wypasano tu owce.

Ostatni fragment zejścia z Wielkiego Rozsutca.
Ostatni fragment zejścia z Wielkiego Rozsutca.

Ostatnia przerwa, trochę leniuchowania w ciepłych promieniach jesiennego słońca. Przed nami już tylko powrót zielonym szlakiem na parking. Piękny jesienny weekend w Małej Fatrze dobiega końca.

Wielki Rozsutec widziany z przełęczy Medziholie
Wielki Rozsutec widziany z przełęczy Medziholie

Janosikowe Diery i Wielki Rozsutec. Podsumowanie

Data przejścia: 20.10.2024

Dystans: 11km 

Suma podejść: 1003m 

Czas przejścia: ok. 6(wliczając postoje)

Punkty GOT: 22 - szlaki łatwe wg GOT, ale ja umieściłbym go w sekcji "szlaki średnio-wymagające" ze względu na sekcje z łańcuchami na Wielkim Rozsutcu.

Najwyższy punkt: 1609m n.p.m. (Wielki Rozsutec)

Ciekawe miejsca:  Štefanová - przysiółek Terchovej (parking, gastronomia, węzeł szlaków), Horné Diery (najciekawsza część Janosikowych Dier), Wielki Rozsutec (wapienne skałki, rozległy widok), Medziholie (węzeł szlaków).

Nocleg: "Penzion Luka", Terchova

Poprzedni dzień: Wielki Krywań z doliny Vratnej

Region geograficzny: Mała Fatra

Wielki Rozsutec - widok na Tatry
Wielki Rozsutec - widok na Tatry


This post was first published on my blog
Sort:  
Congratulations, your post has been added to The WorldMapPin Map! 🎉



You can check out this post and your own profile on the map. Be part of the Worldmappin Community and join our Discord Channel to get in touch with other travelers, ask questions or just be updated on our latest features.

Congratulations, your post has been added to the TravelFeed Map! 🎉🥳🌴

Did you know you have your own profile map?
And every post has their own map too!

Want to have your post on the map too?

  • Go to TravelFeed Map
  • Click the create pin button
  • Drag the marker to where your post should be. Zoom in if needed or use the search bar (top right).
  • Copy and paste the generated code in your post (any Hive frontend)
  • Or login with Hive Keychain or Hivesigner and click "create post" to post to Hive directly from TravelFeed
  • Congrats, your post is now on the map!
PS: You can import your previous Pinmapple posts to the TravelFeed map.
map
Opt Out

Congratulations @klub-wloczykijow! You received the biggest smile and some love from TravelFeed! Keep up the amazing blog. 😍 Your post was also chosen as top pick of the day and is now featured on the TravelFeed front page.

Thanks for using TravelFeed!
@lesiopm (TravelFeed team)

PS: Have you joined our Discord yet? This is where over 1000 members of the TravelFeed come together to chat. Join us!

@tipu curate

thank you. If you have a chance - do visit Slovakia. And if your drive there, you must go thru Poland, so perhaps I could arrange a day trip into our mountains. Cheers

Hello klub-wloczykijow!

It's nice to let you know that your article will take 11th place.
Your post is among 15 Best articles voted 7 days ago by the @hive-lu | King Lucoin Curator by szejq

You receive 🎖 0.9 unique LUBEST tokens as a reward. You can support Lu world and your curator, then he and you will receive 10x more of the winning token. There is a buyout offer waiting for him on the stock exchange. All you need to do is reblog Daily Report 495 with your winnings.

2.png


Invest in the Lu token (Lucoin) and get paid. With 50 Lu in your wallet, you also become the curator of the @hive-lu which follows your upvote.
Buy Lu on the Hive-Engine exchange | World of Lu created by szejq

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP or to resume write a word START